Nasze działania

Czy kiedykolwiek miałeś okazję spotkać dziecko z autyzmem?
Jeśli tak spróbuj znaleźć w nim odrobinę siebie.
To wartościowe dzieci, które mają swoje pasje i marzenia.
Zapomnij o stereotypach. Otwórz się na innych.
ZMIEŃ KIERUNEK MYŚLENIA 🙂

 

BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA ŻŁOBKÓW I PRZEDSZKOLI

terapiaileczenie

W 2014 roku Fundacja PROMITIS prowadziła bezpłatne szkolenie dla pracowników Publicznych Żłobków i Przedszkoli „Wczesna interwencja – autyzm, co powinno zaniepokoić opiekunów.”

Podczas szkolenia uczestnicy uzyskali podstawowe informacje na temat autyzmu,omówione zostały zachowania prezentowane przez dzieci z autyzmem,dowiedzieli się jakie zachowania dziecka powinny niepokoić opiekunów, zapoznali się z trudnościami jakie mogą napotkać w pracy z dzieckiem z autyzmem i jego rodziną.

Prowadzący pomogli szkolącym się osobom lepiej zrozumieć trudne zachowania u dzieci z autyzmem oraz podpowiedzieli jak  rozmawiaćz rodzicamidziecka z autyzmem m.in. jakich udzielić im wskazówek, gdzie szukać pomocy.

Bardzo nas cieszy, że szkolenia cieszyły się tak dużym zainteresowaniem i z pewnością będziemy powtarzać takie działania:)

 

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU

slide_1

Co roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

 • BEZPŁATNE KONSULTACJE

W dniach 1.-5.12.2014  zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami do odwiedzenia Przedszkoli Terapeutycznych PROMITIS w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, gdzie można było bezpłatnie skonsultować się ze specjalistami.

Naszym celem było umożliwienie rodzicom zdobycia realnej pomocy, poszerzenia ich  wiedzy oraz umożliwienie bezpośredniego kontaktu ze specjalistami, którzy każdego dnia diagnozują i prowadzą terapię dzieci ze spektrum autyzmu.

Z konsultacji mógł skorzystać każdy rodzic, którego:

 • cokolwiek niepokoiło w zachowaniu dziecka i zastanawiał się czy nie są to cechy autystyczne,
 • nie wiedział w jaki sposób i gdzie mogą uzyskać diagnozę,
 • dziecko otrzymało diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale nie wiedział gdzie powinien udać się dalej, jakie dokumenty będą jeszcze potrzebne,
 • zastanawiał się jakie terapie będą najlepiej wspierały rozwój dziecka, czyli jak wybrać terapię odpowiednią dla potrzeb swojej pociechy,
 • chciał skonsultować się ze specjalistami na co dzień pracującymi z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,  rozwiać swoje wątpliwości.

Konsultacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a rodzice wraz z dziećmi przyjeżdżali do Nas z różnych zakątków kraju.

Bardzo wszystkim dziękujemy za spotkanieJ

 • DARMOWE SZKOLENIA

W ramach poszerzania wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu, jak również dostarczenia rodzicom realnej pomocy w dniu 2.12.2014 (Wrocław) oraz 3.12.2014 (Warszawa i Kraków) Fundacja PROMITIS zorganizowała bezpłatne wykłady i warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu.

Wśród poruszanych tematów znalazły się takie zagadnienia jak:

 • Czy to może być autyzm? Jak zauważyć pierwsze objawy?
 • Autyzm – fakty i mity
 • Proces diagnostyczny – jak i gdzie?
 • Jak uzyskać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
 • Jak uzyskać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
 • Jak dobrać i prowadzić terapię właściwą dla potrzeb dziecka?
 • Przedszkole integracyjne czy terapeutyczne?
 • Jak rozsądnie wprowadzić dietę?
 • Kiedy dziecko nie mówi – alternatywne metody komunikacji
 • Autyzm a integracja sensoryczna

Wszyscy biorący udział w wydarzeniu nieodpłatnie podzieli się z uczestnikami nie tylko swoją wiedzą, ale i doświadczeniem- za co wszystkim bardzo dziękujemyJ

 ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

 

warszawa-1

Obchody Światowego Dnia Autyzmu

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, placówki w największych miastach Polski, pragnąc zwrócić uwagę społeczeństwa, że wśród nas żyją osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, podejmują różnorodne działania organizując liczne happeningi czy bezpłatne konsultacje.

W Krakowie wspólne działania podjęli Fundacja Wspólna Nadzieja, EFFATHA, Fundacja PROMITIS, Stowarzyszenie Zacisze, Szkoła Integracyjna nr 151, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy pn. „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 22 oraz Lobus organizując m.in. bezpłatne konsultacje i warsztaty, szkolenie PECS, lekcje wychowawcze we wszystkich klasach na temat autyzmu, akcję Niebieska Gwiazdka we współpracy z właścicielami lokali gastronomicznych, oświetlanie na niebiesko budynków oraz 2 kwietnia w południe wspólny happening „W chmury dla autyzmu” – wypuszczanie niebieskich balonów na Rynku Głównym (koło pomnika A.Mickiewicza).

Z kolei we Wrocławiu Fundacja PROMITIS organizuje bezpłatne konsultacje i warsztaty. Miasto również zaświeci na niebiesko. Do akcji zainicjowanej przez Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu włączył się „Stadion Wrocław”, a w tym roku dołączy Sky Tower –Wieża Widokowa.

W Warszawie Fundacja PROMITIS poza kilkudniowymi bezpłatnymi konsultacjami dla osób, które nie są pewne, czy diagnozować dziecko w kierunku autyzmu oraz nieodpłatnymi warsztatami 2 kwietnia, zachęca do wzięcia udziału w happeningu organizowanym w Centrum miasta koło południa (tzw. patelnia przy stacji Metro Centrum), podczas którego dzieci z autyzmem będą rozdawały niebieskie baloniki oraz broszurki „Autyzm – zmień kierunek myślenia”. U zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, przy wyjściu ze stacji Metro Świętokrzyska prezentowana będzie wystawa prac dzieci z przedszkola terapeutycznego.

W tym roku celem naszej akcji jest nie tylko zapewnienie osobom, których dotyczy problem autyzmu, możliwości uzyskania realnej pomocy i pogłębienia wiedzy, ale również pokazanie społeczeństwu, że osoby z autyzmem, mimo że świat odbierają w nieco inny sposób, są takie same jak my, mają swoje pasje i marzenia. Chcemy zachęcić społeczeństwo do zapomnienia o stereotypach i zmiany kierunku myślenia.

Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronach internetowych Fundacji PROMITIS www.autyzm.org.pl w zakładce aktualności oraz na Facebooku (profil Autyzm-Promitis). Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznych akcjach.

 Zapraszamy do obejrzenia filmu:

http://panorama.tvp.pl/14638133/dzien-autyzmu